ОСТАННІ НОВИНИ

Українська енергетика втрачає позиції в Європі – експорт електроенергії досяг історичного мінімуму

|

Українська електроенергія сьогодні є неконкурентною в Європі. Експорт електроенергії з України в червні досяг історичного мінімуму, повідомив директор з розвитку бізнесу швейцарської трейдингової компанії Axpo Джозеф Балог, пише «Дзеркало тижня».

леп

“Ми констатуємо зниження загального експорту електроенергії з України в Європу. Комерційний перетік становить близько 150 МВт в червні при максимально можливому рівні 645 МВт. Потужності використовуються тільки на 20% – це історичний мінімум”, – зазначив він.

На думку трейдера, Україна повністю не використовує експортний потенціал, так як українська електроенергія в даний час неконкурентна в Європі. Ціни на електроенергію в Угорщині і Польщі – основних ринках для України – знижуються.

“Факт того, що ціна на електроенергію в Україні вища за європейську, створює певні труднощі для України”, – вважає Балог. Перш за все, на місце української генерації приходять інші виробники електроенергії з країн Центральної Європи.

“При цьому для України буде дуже важко повернути втрачену частку на висококонкурентному європейському ринку електроенергії”, – відзначає представник Axpo. “По-друге, падіння експорту змушує задуматися, чи є Україна надійним і довгостроковим партнером: країна забезпечувала близько 13% загального електроспоживання Угорщини в період 2011-2015 рр”, – продовжив фахівець. На його думку, це суттєва частка ринку.

Якщо Україна залишиться великим постачальником електроенергії в Угорщину в 2016 році, то це стане важливим фактором при ціноутворенні для центральноєвропейського ринку електроенергії, впевнені в Axpo.

“Якщо коротко, то обсяги українського експорту електроенергії в Європу скорочуються. Тому не ясно, чи правильно відображає чинний механізм формування ціни на електроенергію в Україні цю негативну тенденцію”, – резюмував Джозеф Балог.

Як вже писав Львівський портал, на сьогодні  експорт електроенергії мінімальний, тому що ціна не конкурентна в Європі. З 12 енергоблоків Бурштинської ТЕС, котра експортує електрику до країн Європи і яка є одним з основних споживачів вугілля шахт Львівсько-Волинського басейну, працюють тільки 5-6 блоків, на експорт працює тільки 1-1,5 блоки. А в аналогічний період в 2013 році станція працювала 10 блоками, з них 4-5 працювали на експорт.

Така ситуація призвела до накопичення вугілля як на складах вугледобувних підприємств країни, так і на складах теплових електростанцій. Для прикладу, на складах ДП «Львівугілля» зараз зберігається майже 100 тисяч тонн, а на складах ДТЕК Західенерго, що є основним споживачем львівських вугільників – 400 тисяч тонн.

Через спад економіки в країні зменшилось споживання і на внутрішньому ринку – теплові електростанції скоротили виробництво, блоки простоюють і вугілля спалювати ніде. Корінь проблеми з одного боку в падінні попиту на електроенергію всередині країни, а з іншого – зависока ціна для експорту в Європу.

Українські експерти вважають, аби налагодити експорт, треба, аби в ЄС були зацікавлені купувати нашу електрику. Основна умова для цього — конкурентна ціна. Поки що ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому ринку надто висока, оскільки до неї включені також дотації. Відтак міненерго виступило з ініціативою скасувати дотаційні сертифікати при експорті електроенергії. НКРЕКП погодила проект розпорядження міненерго. Тепер його має затвердити уряд.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...