ОСТАННІ НОВИНИ

СБУ другий день допитує працівників музею "Тюрма на Лонцького"

Львівський портал

|

Учора Служба безпеки України після 20 днів вичікування розпочала допити працівників Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів “Тюрма на Лонцького”. Допити тривають і сьогодні. Про це повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

5 липня у Львові Служба безпеки України розпочала допити істориків та працівників Національного музею, створеного у колишній в’язниці КГБ і Гестапо.

Працівників допитують як свідків у кримінальній справі за фактом замаху на розголошення відомостей, що можуть становити державну таємницю. Справу було порушено після незаконного затримання СБУ у Києві 8 вересня 2010 року директора Національного музею “Тюрма на Лонцького” історика Руслана Забілого і вилучення в нього особистого комп’ютера та зовнішнього накопичувача інформації з науковими матеріалами. Після того було проведено обшук і конфісковано комп’ютери та зовнішній диск із кабінетів музейних працівників. Досі нічого не повернуто.

Учора допитали шість осіб — старшого наукового працівника Ігоря Дерев’яного, заступника директора Вікторію Садову, зберігача фондів Ірину Єзерську, художника-дизайнера Романа Федюка, керівника Фонду розвитку музею Лідію Тополевську та завгоспа Василя Шаруна.

Опитування шести осіб, котрі жодним чином ніколи не працювали з матеріалами, що становлять державну таємницю (бо, по-перше, це не є предметом їхньої роботи, а по-друге, не мають до неї допуску), зайняло цілий робочий день (з 10-ї ранку до 6-ї вечора), що порушило стабільну роботу.

«Зрозуміло, що така процедура, як допит, не могла не позначитися на моральному стані людей, які почували себе вкрай знервовано та пригнічено», – зазначили у музеї.

Усім допитуваним повідомили про неможливість розголошення змісту допиту, оскільки на саму справу СБУ наклало гриф “цілком таємно”. Виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Володимир Яворський вважає присвоєння справі істориків грифа “цілком таємно” спробою обмежити право на захист Руслана Забілого та колег і уникнути громадського контролю.

Сьогодні допити продовжено, музей працює у звичному режимі і відкритий для відвідувачів. Проте творча робота практично паралізована. Складається враження, що створена атмосфера тиску на науковців має на меті не з’ясування обставин справи, а перешкоджання творчій професійній роботі істориків.

Нагадаємо, що після вересневих обшуків і конфіскацій музей “Тюрма на Лонцького” щойно намагається завершити роботу над новою експозицією про дисидентів, котра готувалася до відкриття ще у грудні 2010 року.  На жаль, через об’єктивні причини — загострення хвороб чи смерть літніх людей — учасників визвольного і дисидентського рухів, історикам так і не вдалося відновити в повному обсязі вилучені СБУ записи спогадів.

“Тому працівники музею готові перейти через допити, аби СБУ швидше виявила, що державної таємниці в історичних документах не існує в принципі і не може бути за законом, і нарешті повернула наші наукові наробки”, — говорить Руслан Забілий.

“Така ситуація є наслідком того, що СБУ свідомо плутає радянський гриф “Секретно” та український “Таємно” і продовжує думати, що ніби має підстави регулювати наукову діяльність. Натомість державний орган, яким є СБУ, має діяти у межах і в спосіб, передбачений законом. А жоден закон України, тим паче жодні службові інструкції СБУ не регулюють наукової і творчої діяльності громадян, в тому числі істориків, право на яку закріплене Конституцією”, — нагадав історик Володимир В’ятрович, голова Вченої ради Центру досліджень визвольного руху, який у 2008—2010 роках провів розсекречення раніше таємних архівів КГБ.

 

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...