ОСТАННІ НОВИНИ

У Львові обговорили те, чи може митрополит Шептицький об’єднати всіх українців

Львівський портал

|

Учасники сертифікатної програми Українського католицького університету «Суспільна думка Митрополита Андрея Шептицького та сучасність», яка проходить 20-26 червня у Брюховичах, обговорили те, чи зможе постать Андрея Шептицького об’єднати українців, яку цінність має його вчення сьогодні і чи може Церква отримувати прибутки. Про це повідомляє прес-служба УКУ.

За їхньою інформацією, 27 учасників з усієї України – Львова, Харкова, Донецька, Києва та з Росії беруть участь у програмі. Це соціальні педагоги, юристи, журналісти, представники церкви, економісти та інженери, які представляють різні конфесії.

Модератор зустрічей журналіст Анатолій Бабинський вважає, що така широка зацікавленість цією програмою, свідчить про те, що в суспільстві існує реальна потреба в нових ідеях, які можуть вивести його з кризових станів: економічного, морального, політичного, тощо. «Водночас ці ідеї повинні бути не просто «свіжими», а перевіреними і базуватися на християнських цінностях. Протягом тижня учасники програми дискутують над різними аспектами соціального вчення митрополита Андрея та способами їх застовування сьогодні», – розповів А. Бабинський. 

Лекторами програми є Андрій Кравчук «Суспільно-політична етика Митрополита Андрея», Мирослав Маринович «Актуальність суспільного вчення Шептицького сьогодні», Олег Турій «Історичний контекст суспільного вчення Митрополита Андрея», Андрій Костюк «Богословський вимір соціального вчення Андрея Шептицького та сучасна позиція Церкви» і Ліліана Гентош «Фінансово-економічна та харитативна діяльність Митрополита Андрея».

Аспірантка Харківського державного університету ім. Григорія Сковороди Ганна Корж вважає, що постать митрополита може об’єднати українців Сходу та Заходу. «Андрей Шептицький є спільною постаттю для історичної пам’яті усієї України, не лише у контексті УГКЦ. Такого роду школи сприяють процесові об’єднання. Маю надію, що діяльністю та життям Андрея Шептицького буде цікавитися молодь, про нього більше напишуть книжок, його вивчатимуть глибше у школах та вищих навчальних закладах», – зазначила вона.  

Ольга Іванчикова приїхала на семінар з Ростова-на-Дону. У Росії вона займається соціальною та громадською роботою, є волонтером у громадській організації, яка працює з ВІЛ-інфікованими. На її думку, вчення митрополита має глобальне значення: «Він та Українська Греко-Католицька Церква є образом екуменізму, а його діяльність пропагує загальнолюдські цінності, це людина космополіт. Багато конфесій у Росії закриваються в собі, однак треба мати свою громадянську позицію, відповідальність за людей і своїм життям свідчити про Божу любов, а митрополит вчить нас відкритості».

Однак учасники сертифікованої програми УКУ стверджують, що знання українців про Шептицького обмежуються лише окремими віхами його біографії. «Його аксіологічних та антропологічних думок  ніхто не знає, – наголошує соціальний педагог Ірина Петрук. – На мою думку, вже у шкільну програму варто внести вивчення творів Шептицького, подавати окремі фрагменти його праць до хрестоматії, обговорювати їх».

«Шептицький був доволі унікальною особою, його аристократичне походження і статки не заважали йому залишатися скромним у своїх потребах – у своїй простоті він був взірцем для інших. До митрополита могли написати листа та отримати відповідь маленькі діти та політичні діячі. Це була людина відкрита для всіх, на цьому наголошують усі, хто знав його особисто, – розповіла львівський історик Ліліана Гентош.

Цікаво, що Шептицький завжди наголошував, щоб священики уважно ставилися до фінансових справ Церкви, він наполягав на веденні бухгалтерії та адміністрування: «Коли Андрей Шептицький став Львівським архієпископом, митрополитом Галицьким господарство митрополії було збитковим та мало борги, але незабаром митрополичі маєтності давали прибуток. До роботи він не просто залучав фінансових фахівців, але й сам безпосередньо контролював усі справи. Кошти витрачав на соціальні та суспільні потреби. У 1918 році, після війни митрополит заснував товариство захисту сиріт ім. митрополита Шептицького, яке опікувалося майже усіма сиротинцями Львова, школами, надавало стипендії здібним учням для навчання за кордоном. Звісно багато проектів не принесли очікуваних прибутків, але ми не можемо сказати, що вони були збитковими», – підсумувала Л. Гентош. 

Підсумовуючи вище сказане, Анатолій Бабинський зазначив, що одним з феноменів митрополита Андрея є його глибоке знання усіх аспектів щоденного життя його вірних. «Тому його послання звучать як слова батька до своїх дітей, батька який знає проблеми дитини і знає як їй допомогти. Універсальне християнство в устах Шептицького стає помісним, промовляє мовою середовища, його культури, звертає увагу на конкретні язви та чесноти цього суспільства. І лекції, і дискусії показали, що хоча з того часу змінились обставини – поведінка не змінилась. Тому твори митрополита є актуальними, вивчаючи їх люди можуть реально змінювати життя, і не лише у Церкві, а  суспільстві загалом не тільки на локальному рівні, а й на загальнодержавному».

Організаторами сертифікатної програми «Суспільна думка Митрополита Андрея Шептицького та сучасність» є комісія УГКЦ «Справедливість і мир» та Інститут релігії та суспільства Українського католицького університету. 

 

 

 

 

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...