ОСТАННІ НОВИНИ

Держава зробила ще один крок на шляху до визнання УПА

|

Служба безпеки України минулого тижня оприлюднила архівні дані про спеціальні групи НКДБ, які діяли під виглядом вояків ОУН та УПА наприкінці 40-х–на початку 50-х років минулого століття. Проте, на думку істориків та політологів, оприлюднення цих документів не історичне відкриття, а перш за все політичний крок на шляху до визнання УПА на державному рівні.

Зокрема, документи, які зберігаються в Галузевому державному архіві, підтверджують, що для здійснення заходів з ліквідації підпілля ОУН і його збройних формувань органи внутрішніх справ та державної безпеки західних областей УРСР використовували спеціальні групи, які під час виконання завдань видавали себе за один із підрозділів ОУН і УПА та діяли від його імені.

Як відзначає СБУ, до складу спеціальних груп вводився оперативний співробітник, який здійснював практичне керівництво групою і відповідав за дисципліну всередині неї. Спецгрупа становила собою бойову одиницю у складі 3-50 осіб і могла, за необхідності, чинити збройний опір. За інформацією СБУ, спеціальні групи виконували завдання з перевірки даних про осіб, яких підозрювали у причетності до підпілля ОУН, їх захоплення, отримання свідчень від заарештованих керівників ОУН і УПА шляхом допиту від імені боївки, Служби безпеки або керівних центрів ОУН. При цьому нестійких членів підпілля спецгрупи мали переконувати і схиляти до явки з повинною, отримувати інформацію про вже вчинені акції підпільників та про ті, що готувалися.

До кінця 1945 року органи внутрішніх справ і держбезпеки УРСР використовували 150 спецгруп, до складу яких входили 1 тисяча 800 осіб. Ці спецгрупи ліквідували 1 тисячу 980 учасників підпілля, захопили живими 1 тисячу 142 вояки УПА.

У квітні 1945 року спецгрупи при міських та районних органах МДБ були розформовані. Надалі застосування таких груп дозволялося лише при обласних управліннях МДБ.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...