В Західній Україні ціле місто «відмовилось» від газу

Андрій КОТЕНСЬКИЙ, «Львівський портал»

|

Золочів став першим містом в Україні, яке цього року «відмовилось» від газу, і повністю перейшло на альтернативний вид палива. В усіх котельнях міста тепер працюють котли для твердого палива, що вже допомогло заощадити кругленьку суму грошей. За словами міського голови Золочева Ігоря Гриньківа, чинників, що спонукали місто до такого кроку було чимало, але перш за все – високі ціни на російський газ та зростання заборгованості міста перед газопостачальниками. Золочів став шукати альтернативних джерел опалення, і весною 2012 року, прийняв революційну «Програму модернізації існуючих котелень МКП «Золочівтеплоенерго».

Прийнятий документ передбачав протягом двох років поступове переведення всіх котелень міста на тверде паливо. І їм це вдалося. Новий опалювальний сезон (2013 – 2014 року) місто розпочало на альтернативних джерелах опалення. Тож тепер газові котли залишаються в резерві, на випадок проблем з постачанням твердого палива.

Переведення міста на альтернативну систему опалення відбувалося у два етапи.

«Перший – це переведення п’яти менших котелень на дрова, що ми зробили і успішно пройшли важкий період сніжної зими у минулому році. Ми зекономили 1 млн 400 грн бюджетних коштів. Другий етап – це цьогорічне переведення найбільшої котельні у місті, котра виробляє левову долю гігакалорій», – розповів Ігор Гриньків.

Вже цього сезону, коли на дрова переведено усі котельні, місто планує зекономити 3.5 мільйона гривень.

«Ми не могли й надалі опалювали газом – це для нас дуже дорого. Тепер ми зупинили нарощування боргів, адже за попередні опалювальні сезони, ми щорічно накопичували близько 3 мільйонів гривень боргу. Цього року цей борг не збільшився. Мало того на реконструкцію котелень з міського бюджету не було потрачено жодної гривні. Уся реконструкція відбулась коштом інвестора, якому було передано в оренду частину котелень, теплотрас та обладнання. Відтак навіть орендоване майно приносить гроші в бюджет нашого міста», – пишається мер.

За словами чиновника, дрова на котельні закуповують у місцевому лісовому господарстві, в якому передбачена планова вирізка 46 тисяч кубометрів деревини. З них 11 тисяч кубометрів – санітарна чистка. Загалом на опалювальний сезон в усіх котельнях міста необхідно 8 – 9 тисяч кубометрів дров.

«Сьогодні ми вже маємо заготовлено 4 тисячі кубометрів дров із необхідної кількості. Решту підготують впродовж опалювального сезону. За цей сезон місто планує зекономити 3.5 мільйона гривень, а це велика сума для такого маленького міста, як наше. Зекономлені кошти підуть на утримання дошкільних установ та благоустрій міста», – відзначив мер.

Зараз вирішуються робочі питання із «Нафтогазом», який за словами мера, дуже ревниво відреагував на те, що Золочів фактично відмовився від газу. Залишається також питання лімітів отримання газу для резервного постачання про всяк випадок.

Окрім того є проблема застарілих теплотрас, які були прокладені, ще у 1985 році. Під час цьогорічних випробовувань з підготовки до опалювального сезону з ладу масово почали виходити теплотраси, однак їх ремонт чи заміна теж відбулась за рахунок коштів інвестора. «Вже цього року ми поміняли 510 метрів труб теплотраси. Також у місті працюють над затвердженням програми, завдяки якій за 5 років у Золочеві поміняють усі теплотраси на попередньо ізольовані труби», – розповів мер.

Тим часом директор ТзОВ «Золочівенергоінвест» Андрій Омельчук, повідомив, що у місті переобладнано всі сім котелень, при цьому збільшено кількість працівників.

«У Львівській області це фактично пілотний проект, який немає аналогів в містах України. Котельні повністю переведено на альтернативні види палива, однак в разі потреби можна опалювати й газом. Зараз у місті опалюють дровами, проте у компанії активно працюють над іншими альтернативними видами палива, які випробовуватимуть вже наступного року», – повідомив він.

Інвестор також переконаний, що модернізація існуючих котелень МКП «Золочівтеплоенерго», в які було вкладено близько 7 мільйонів гривень окупиться йому за п’ять років.

В захваті від досягнень Золочева й голова ЛОО Партії регіонів Петро Писарчук. «Приємно, що Золочів за останні роки зробив такий великий крок уперед і виступає флагманом енергоощадності. Сьогодні у Золочеві ми бачимо конкретний приклад, як можна і потрібно обходитись без газу, щоб ми стали енергетично незалежними в майбутньому», – зауважив Петро Писарчук.

 

«Сухостій і гілки, які просто спалювались, зараз приносять користь…»

За словами директора «Західної теплоенергетичної будівельної компанії», Михайла Драча на їхньому рахунку створено уже близько 50 таких котелень з альтернативними видами палива, які ефективно працюють на Львівщині та Івано-Франківщині.

«24 котельні було переобладнано лише цього року, дві з них у Золочеві. Вигідно, коли гроші, які потрібно було віддати за газ, зекономлено. Вони залишаються в Україні, в тих містах, які обирають високу якість послуг за нижчою ціною. Ми ж не придумували ноу-хау, а втілюємо світовий досвід. Якщо Австрія опалює нашими дровами, то чого ми не можемо? Сухостій і гілки, які просто спалювались, зараз приносять користь», – сказав він.

Михайло Драч зазначив, що незважаючи на те, що базовий вид палива у Золочеві – дрова, технічні можливості котлів дозволяють використовувати й інші види твердого палива: торф, вугілля, тирсу, паливну гранулу, спецлозу і брикети.

«На Волині, Рівненщині, Житомирщині за прикладом європейських держав активно вирощують спеціальну лозу, яка дуже швидко росте і має дуже високий коефіцієнт тепловіддачі при згорянні. До того ж вона росте навіть на неугіддях. І на Львівщині вже є приклади вирощування великих плантацій такої лози», – повідомив він.

За два роки Золочів став містом, яке перейняло досвід країн Європи, адже, наприклад, Відень на 75% забезпечує свою потребу в енергоносіях для обігріву за рахунок твердого палива. У місті Шьонінгені, земля Нижня Саксонія у Німеччині, який є побратимом Золочева, використовується газу в межах до 30% від потреб у енергетичних ресурсах. Решта обігрву забезпечується за рахунок відновлювальних джерел енергії. Подібним чином діють і в Польщі, Чехії чи Словаччині. Тепер і в Україні з’являються приклади повної або часткової відмови від дорогого газу. До прикладу, у селищі Отинія, що на Івано-Франківщині, повністю відмовилися від використання газу і перейшли на використання твердого палива вже кілька років тому.

У Золочеві сподіваються, що позитивний досвід їхньої громади візьмуть на озброєння не лише в містах Львівщини, а й всієї України.

Досвід Золочева наглядно демонструє, що стара система господарювання себе вичерпала. Структуру енергетичного балансу держави необхідно оптимізувати. Простішого шляху, як зменшити нашу залежність від імпортованого російського газу, наразі немає.

Варто зауважити, що Золочів – місто в Львівській області, яке розташоване за 64 км від Львова, із населенням близько 25 тис. мешканців. Якщо таке маленьке місто зуміє економити 3.5 мільйона гривень в рік, то Львів, за нескладними математичними підрахунками міг би економити суму в 30 разів більшу. Теоретично, якби у Львові котельні перейшли на котли твердого згорання, це допомогло б заощадити понад 100 мільйонів гривень у рік. І для цього не потрібно шукати чи вивідувати закордонний досвід, адже він тепер лежить у нас під носом.

Загрузка...
Загрузка...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.


Загрузка...